Ezt eszed, ha bolti kenyeret veszel! Ezért van egyre több gluténérzékeny!

Azt hinnénk, egy kiló kenyeret veszünk, de igazából csak egy felfújt adalékbombát kapunk, ráadásul meg is esszük. Ha mindenki tudná, mit vesz ilyenkor a szájába, akkor nagyon népszerű lenne az otthoni kenyérsütés.

napoli-bread-1614190_960_720.jpg



Mi van a bolti kenyérben?

Talán nem meglepő, hogy a legsilányabb minőségű liszt és baromi sok adalékanyag:
Egy kevéske arra, hogy a kenyérbél lágy legyen, egy kevéske arra , hogy a térfogata is szép nagy legyen, és kell bele egy csipet öregedést lassító anyag is, hogy  tovább maradjon friss. És persze a penészgátló anyagokról se feledkezzünk meg, ami nélkül a zacskós-tartós kenyérre nem írhatnák rá júniusban hogy decemberig fogyasztható. Persze, ettől még ugyanúgy egy fél éves kenyeret eszel meg. ( Kicsit olyan, mint a múmia visszatérben: hiába néz ki jól Arnold Vosloo bőrrel a testén, attól még tudjuk, hogy ezer éve rohadt már)
De teljesen mindegy, hogy kilós kenyér vagy zacskós, egyik sem méltó a „kenyér” névre.

Nem csoda, hogy egyre több a gluténérzékeny

A lisztérzékenység a leggyakoribb felszívódási zavar. A dokik szerint nem gyógyítható, ezzel együtt kell élni, és gluténmentes kajákat enni. ( ez is nagy biznisz valakinek ) Ahhoz képest, hogy ma már lassan népbetegségnek számít, a nagymama korában még csak a szó jelentésével sem volt tisztában mindenki. Érdekes, hogy az Ő korukban még 90 évesen kapálni jártak, most meg már 40 – 50 évesen az SZTK-ban ülnek az emberek. Persze, ezért nem csak egyedül a szerencsétlen felfújt „kenyér” a hibás, és a gluténérzékeny betegséget sem kenhetjük csak és kizárólag rá ( ott vannak a péksüti barátai, ők is ugyanolyan hibásak) de az tény, hogy egyre többen érzékenyek a gluténre, és ebben óriási szerepet játszik a boltban vásárolt, mindennapi kenyerünk: ugyanis nemcsak tele van sok szarral, de hiányzik belőle egy nagyon fontos dolog is: a kovász.

A természetes kovász előemésztődési folyamatában megemészti a glutént, ami így már egy teljesen más formában lesz jelen a kenyérben.

Ezért nem ismerték még régen a betegséget, mert akkor még otthon, saját kézzel és kovásszal készítették a kenyeret. Most pedig a legócskább lisztből és tele adalékanyaggal és tartósítószerrel megtömött felfújt vekniket esszük nap, mint nap. Csodálkozunk, hogy beszól a gyomrunk?

Az orvosok szerint azért nő egyre a gluténérzékenyek száma, mert zseniális technológiájuknak és fejlődésüknek köszönhetően már sokkal könnyebben kiszűrik a betegséget. Meg a nagy a szart!
Mi esszük magunkat beteggé. Sőt, nemcsak magunkat, hiszen rengeteg kisgyermek is küzd már számos „hasonló” betegséggel – de milyen eséllyel indulnak, ha már az anyaméhben penészgátlóval ellátott tartósítószerrel találkoznak? Mert találkoznak, pedig Te csak anyaként egy kenyeret ettél… minden nap. (És az a sok finom kakaóscsiga, pizza, croissan és társai….)

Persze, a glutén lisztérzékenység létező és komoly betegség, de ritka, mint a csendes gyerek. A legtöbb ember nem beteg, csak szarokat eszik, amitől rosszul van, kikészül a pocak. Persze, hogy érzékenyek vagyunk valamire, amit nem bír el a szerveztünk. ( van, akinek a gyomra a rostos gyümölcslevet nem bírja, mégsem gyümölcslé érzékeny)

Érdekesség, hogy Olaszországban gluténérzékeny önkénteseken tesztelték a kovászolt kenyér hatásait. A kutatás meglepő végeredménye, hogy a végtermék egyáltalán nem bizonyult irritálónak a „betegek” számára.

Csak oda kellene figyelnünk, hogy mit eszünk.

A kenyér pedig úgy az igazi, ha frissen sütve veszed ki otthon a panelkemencédből. Vagyis a sütőből.
Nem igényel túl sok időt, nincs vele macera, tudod mit eszel és finomabb a boltinál. Rengeteg receptet találni a neten, de itt egy tökéletes, a napi rutinnal együtt:

Kell hozzá: kovász, víz, liszt, só. És ennyi.

  1. Reggel mielőtt elmész, „megeteted” a kovászodat. ( 180g liszt és 180g víz)
  2. Este összegyúrod az alapanyagokat: 240g kovász, 500g liszt, 260g langyos víz és 2 tk só, majd ezt szépen letakarod és úgy hagyod éjszaka, had’ aludjon.
  3. Reggel felkeléskor berakjuk a sütőbe, míg minden gyerek és felnőtt, háziállat összekészül addig meg is sül a kenyerünk. ( kb. 40 perc, sütője válogatja)
  4. A kovászkából maradni kellett egy kevésnek, amit reggel újra „megetetünk” 180g liszt+vízzel, amit este összegyúrunk. És így tovább...

bread-821503_960_720.jpg

Egészséges és finom is a házikenyér

Nagyon egyszerű, szinte napi rutin feladat, reggel pedig mindenki frissen viheti a finom házikenyerét az iskolába, munkába. ( A lisztet érdemes keverni, mert csak teljes kiörlésű liszttel tömény lesz. A mi receptünkben fele teljes kiörlésű tönköly liszt, a másik fele sima tönköly liszt. Kovászt pedig mi magunk is tudunk csinálni, rengeteg recept van róla a neten. Érdemes kísérletezni velük. )

Felejtsük el a bolti kenyeret!  A saját ( és a gyomrunk) érdekében, megéri. Ha pedig Te is így gondolod, kérlek, mások érdekében is, oszd meg a bejegyzést. #Naeztkapdbe